Sonte ka nisur Europa League dhe nje gezim i vecante ka shkuar edhe per legjenden e Holandes, Mark Van Bommel, qe sigurisht nuk ka humbur rastin te shohe te birin te shenoje gola ne sfiden ndaj Elfsborg qe po zhvillohet ne fushen e AZ Alkmaar, aty ku djaloshi Ruben luan. Ai ka perfituar edhe nga gabim i portierit per te ngritur ne kembe publikun. Kete sezon e ka nisur me gola dhe asist dhe brumi nuk i mungon.

GOLI I VAN BOMMEL JR – VIDEO

Biografia – Ruben Van Bommel u rrit në akademinë e PSV, përpara se të transferohej në MVV në 2020. Ai bëri debutimin e tij në Eerste Divisie më 8 gusht 2022 ndaj Jong AZ duke u paraqitur si zëvendësues në pjesën e dytë për Koen Kostons. Vëllai i tij Thomas van Bommel filloi lojën dhe ata po luanin përkrah njëri-tjetrit për 20 minuta derisa Thomas u hoq nga fundi i pjesës së dytë.

Në paraqitjen e tij të parë në shtëpi, një javë pas debutimit të tij profesional, Van Bommel Jr shënoi golin e tij të parë profesional në një fitore 3–1 kundër NAC Breda.

Van Bommel mori një famë në shtator 2022 kur ai ishte një nga dy lojtarët, së bashku me Jaymillio Pinas në një ndeshje midis MVV dhe Dordrecht, të cilët u ndëshkuan për simulim brenda një minutë nga njëri-tjetri.

Më 10 shkurt 2023, ai shënoi një dygolësh dhe dha një asist në një fitore 5–1 në ligë ndaj TOP Oss. Goli i tij i dytë ishte një goditje e bukur ndaj portierit kundërshtar Thijs Jansen. Pas ndeshjes ai deklaroi se kishte ndërmend të vazhdonte kontratën e tij me MVV.

Por, më 1 korrik 2023, Van Bommel nënshkroi zyrtarisht një kontratë katërvjeçare me klubin AZ të Eredivisie, duke rënë dakord për një angazhim me klubin deri në vitin 2027. Ai u aktivizua me ekipin e dyte shume pak pasi u be pjese e ekipit te pare te AZ Alkmaar.

Një anësor i majtë, Van Bommel është i njohur për përshpejtimin, aftësitë e tij dhe për vrapimet e tij në kuadrat. Ai është krahasuar me Ángel Di María.

The post Djali i legjendës Van Bommel shkëlqen direkt në Europa League! Sezoni i tij ka nisur zjarr (VIDEO) appeared first on Telesport.